Skialpinismus je známý po celém světě, ale největší oblibě se těší v Evropě. Kolébkou skialpinismu je zřejmě Švýcarsko a Francie. Tento nádherný zimní sport má několik variant. Nejrozšířenější je skialpinismus závodní a rekreační. My se spolu podíváme na ten rekreační.
Rekreační skialpinismus vám nabídne úžasné dobrodružství ve volné přírodě, ale potřebujete k němu dobrou fyzickou kondici a kvalitní skialpovou výstroj. Tento sport totiž kombinuje prvky volného lyžování, horolezectví a orientace v přírodě, a ke všem těmto disciplínám je třeba speciální vybavení. Skialpinisté také nesmí zapomínat, že jednu z největších hrozeb pro ně představují laviny.
Opatrní by měli být hlavně začínající sportovci, jelikož ještě nemají dostatečné zkušenosti. Skialpinistický začátečník by se měl s tímto sportem seznamovat postupně, za asistence zkušeného průvodce, který mu poradí, jak si vybírat terén a jakou si pořídit výstroj - skialpové hole, lyže a lyžařské boty - aby si sportování v přírodě nejen užil, ale aby také lyžoval bezpečně.
Lyže na skialpinismus jsou typově podobné lyžím sjezdovým, ale jsou o něco lehčí. Jsou ovšem univerzální, a tak si s nimi zalyžujete i na sjezdovce. Pro výstup při skialpinismu si na skluznice lyží budete muset připevnit speciální pásy - pečlivě, od špičky až po patu lyží. Pásy se na skluznici upevňují pomocí lepicí plochy. Vyrábějí se z různých materiálů, například z mohérových či nylonových vláken. Materiál sportovec vybírá podle toho, na jakém sněhu jezdí a jaké vlastnosti potřebuje, aby pás měl - zda je pro něj důležitější lepší stoupavost či delší životnost pásů. Šířka a tvar těchto pásů se určuje dle typu lyží.
Skialpové vázání se od vázání na sjezdových lyžích odlišuje hlavně tím, že patka se dá zafixovat i nastavit volně. Je to podobné jako na běžkách, jen vázání umožňuje hned několik poloh nastavení. To lyžaři ocení zvláště tehdy, když se mění úhel sklonu svahu. Takové vázání s možností fixace i volného pohybu má hned dvě výhody: skialpinista může pohodlně šlapat do kopce a následně může bezpečně sjet ze svahu, stejně jako při sjezdovém lyžování. Přemýšlíte, jaké vázání vybrat? Můžete sáhnout i po klasickém skeletovém či odlehčeném vázání.
Lyžařské boty na skialpinismus se podobají botám na sjezdové lyžování, jsou ovšem o něco lehčí a v oblasti kotníků se ohýbají. V zadní části mají mechanismus, který můžete během lyžování uzamknout i odemknout. Uzamknete ho tehdy, když potřebujete, aby se boty chovaly jako při sjezdu. A odemknete ho tehdy, když potřebujete volně kráčet zasněženou krajinou. S odemknutým mechanismem se boty kolem kotníků uvolní a chůze je tedy nesrovnatelně snazší a pohodlnější než chůze s mechanismem uzamknutým.