Dnes patří lyžování bezesporu mezi nejoblíbenější zimní sporty a každým rokem si tento krásný sport získává stále více svých příznivců. Zima na horách představuje skvělý relax a poskytuje spoustu úžasných zážitků, ale důležité je se na sportování do chladného počasí důkladně připravit – přece jen jde také o zdraví.
Je důležité, aby lyžařské oblečení pánské a dámské bylo vyrobeno z kvalitních materiálů – ideálně funkčních. Aby svršky byly teplé, vodě a větru odolné, aby sportovcům na svahu poskytly ochranu před vodou, sněhem i mrazem. Je známou skutečností ověřenou v praxi, že když v nulových teplotách fouká silný vítr, pocitová teplota na horách je mnohem nižší, než ukazuje teploměr, s čímž je dobré počítat a dobře se vybavit. Ale kdo se na lyžování do chladného počasí správně připraví, kdo zvolí kvalitní sportovní výstroj a vhodné oblečení, ten se chladného počasí obávat nemusí – kvalitní vybavení je základ pro každého lyžaře.
V zimním období je třeba na svah volit nepromokavé, ale vzdušné svrchní oděvy a i zde platí, že funkční materiály nesmí chybět. Lyžařská větrovka i oteplovačky musí mít dobré hydroizolační vlastnosti a precizní podšití. Skvělým tipem je špičkové sportovní oblečení značky Sportalm, které zahřeje i v té nejtužší zimě. Svršky tohoto výrobce mají správný poměr zateplení a prodyšnosti, jsou vodovzdorné a vyznačují se nejen skvělými materiály, ale také praktickými střihy, které neomezují lyžaře v pohybu a navíc mají šmrnc. Značka zajišťuje sportovcům optimální tělesnou teplotu a maximální pohodlí, a to i během těch nejchladnějších dnů. Jak praví jedno známé norské pořekadlo: "Není špatné počasí, jen špatné volby oblečení."
K tomu, aby se tělo sportovce v zimě nepodchladilo ani v nulových či minusových teplotách, každý lyžař potřebuje kvalitní oblečení. Teplé a nepromokavé lyžařské oblečení patří k základním ochranným prvkům lyžaře. Na lyžařské bundě a oteplovačkách má být však vodovzdorná nejen látka, ale také manžety, švy a ukončení. Je však důležité vědět, že ve velmi chladném počasí je třeba zvolit rozumně dlouhou dobu pro sportování venku a být stále v pohybu – což souvisí s kvalitou oblečení. Organismus v mrazu posílá totiž teplo nejprve tam, kde ho nejvíce potřebuje – teplem nejprve zásobuje srdce, mozek, plíce a teprve potom myslí na okrajové části těla – na nos, tváře, uši, ruce a nohy. Na sportování v mrazivém počasí je tedy třeba se správně připravit, aby nevznikly omrzliny, které jsou velmi nepříjemné a dlouho se léčí.
Omrzliny představují velké zdravotní riziko. Projevují se zblednutím pokožky, která výrazně pálí a bolí. Omrzlá kůže pak zčervená a vytvářejí se na ní otoky nebo puchýře. Tehdy je třeba postiženou část obalit suchým oděvem, chladné prostředí okamžitě opustit a vyhledat lékařskou pomoc. Na mráz jsou mimořádně citliví zejména ti sportovci, kteří nemají dostatečně vyvinutý termoregulační systém. Do této skupiny patří hlavně děti a senioři. Neexistuje žádný přesně stanovený čas, který by určil délku sportování v chladném počasí. Pokud se zima stane pro člověka nepříjemnou, je to signál, že svah je třeba opustit.