Potřebujete pomoc?
+420 252 252 781

(Po-Pá: 9:00 - 15:00)

Lyžáky

Lyžařky jsou jednou z nejdůležitějších součástí lyžařské výbavy a proto se vyplatí vynaložit více času a energie, abyste si vybrali ty správné. Přesně padnoucí lyžařka je důležitá pro potřebnou kontrolu a výkon. Skořepina lyžáků je vyrobena z tvrdého plastu, což může způsobit problémy při rozdílném tvaru Vašich nohou a při tvaru lyžařek. Cílem je tedy najít takovou velikost a tvar, který Vám zajistí komfort, aniž by byl ohrožen Váš výkon.

Každá noha je jedinečná a velikost, tvar, tuhost a funkce Vaší lyžařky liší podle úrovně lyžování, výšky a váhy, frekvence dní, strávených na svahu a dalších faktorech. Vzhledem k jejich konstrukci a účel, na který slouží, nebudou nikdy tak pohodlné jako vaše boty pro volný čas a neměli byste je proto s nimi srovnávat. Pamatujte, že použitá pěna pro polstrování uvnitř lyžařky časem povolí, čili po pár dní používání bude lyžařka pohodlnější než v den zkoušení.

Zde jsou některé věci, které je třeba brát v úvahu při výběru lyžáků

  • Typ lyžaře
  • Velikost lyžáky
  • Šířka nohy
  • Tuhost lyžařky
  • Tvar manžety
  • Funkce

Začátečník / mírně pokročilý

Dává přednost zeleným a modrým sjezdovce a rád jezdí na upraveném terénu. Stále pracuje na osvojení si techniky, ale dělá pravidelný pokrok. Nejlepší volbou pro začínající / mírně pokročilé lyžaře jsou měkčí až středně tuhé lyžařky, které jim umožní pohodlnou jízdu po celý den. Sportovně laděný lyžař, který tráví na svahu hodně času, dokáže udělat výrazný skok z této kategorie za sezónu, případně i dříve.

Mírně pokročilý / pokročilý

Využívá celou řadu rychlostí a podmínek, včetně strmějšího svahu, či sněhových závějí. Od svých lyžáků vyžaduje přesnější řízení a ovládání. Jezdí na modrých a na některých černých sjezdovkách, sebevědomě zdolává upravené tratě a experimentuje is terénem mimo sjezdovek. Často vyhledávají středně tuhé lyžařky, které jsou dostatečně spolehlivé v různých podmínkách.

Pokročilý / expert

Bez problémů a sebevědomě jezdí po horách v různých sněhových podmínkách, zahrnujících hluboký prašan, led, zda sněhové závěje, přičemž upřednostňuje rychlou agresivní jízdu. Hledá tvrdé až velmi tvrdé lyžařky, které jsou velmi přesné a noha v nich pevně drží. Často si sklon lyžáků nastavují podle vlastní potřeby. Parkoví jezdci však často preferují prostornější lyžáky s měkčím flexem ve srovnání s "tradičními" experty.

Velikost lyžařských bot se měří na stupnici, zvané Mondopoint (skr.Mondo). Je to délka Vašeho chodidla, měřená v centimetrech. Délku Vašeho chodidla nejlépe změříte tak, že se postavíte zády ke zdi, patu přisunete ke zdi a přesně změříte délku chodila od paty k prstům. Rozměr zaokrouhlete s přesností 0,5 cm (např. 25,3 zaokrouhlete na 25,5 nebo 26,8 zaokrouhlete na 27 atd).

Při zkoušení i ježdění doporučujeme nosit tenké nebo velmi tenké ponožky. Hrubší ponožky jsou sice teplejší, ale plastová skořepina lyžařky a pěna uvnitř poskytuje dostatek izolace a tepla. Navíc hrubší ponožka snižuje kontrolu a odezvu mezi nohou a botou, což má vliv na kvalitu jízdy. Obecně platí, že zkušení lyžaři nosí z tohoto důvodu co možná nejtenčí ponožky.

Začátečníci / mírně pokročilí

lyžaři by měli obecně zvolit lyžařku, jejíž velikost je velmi blízko jejich naměřené hodnotě, i když je může trochu tlačit. Je třeba mít na paměti, že vložka lyžáky po krátkém čase ježdění povolí a tak se Vaší noze vytvoří více místa.

Mírně pokročilí / pokročilí

jezdci by měli také vybrat lyžařky, jejichž velikost je velmi blízko jejich naměřené hodnotě nebo trochu menší, ale tvrdší. Třeba dávat pozor na šířku lyžáků a vybrat takové, které jsou kromě výkonu i pohodlné.

Pokročilí / odborníci

si často vybírají lyžařky, které jsou trochu menší oproti jejich naměřených hodnotám a jsou tuhé nebo velmi tuhé. Docílí tak vysokou míru přesnosti a citlivosti, což pomáhá zvyšovat ovladatelnost a výkon jejich lyžařek.

Tuhost při lyžařských botách znamená, jak těžko se dá ohnout lyžařka směrem dopředu. Je zavedena stupnice tuhosti lyžařek v rozsahu od měkkých (soft) až po velmi tuhé (stiff), označena číselným "flex indexem". Stupnice je nejčastěji v rozmezí od 50 (měkké) až po 130 (velmi tvrdé). Toto číslo bývá často uvedeno na spodní nebo boční části lyžařky. Přestože je flex index standardizovaný mezi výrobci lyžáků, tuhost lyžáků od dvou různých společností se může lišit. Někteří výrobci používají škálu od 1 do 10, přičemž lyžáky se dělí na měkké, středění tuhé, tuhé a velmi tuhé. Lyžáky s tuhostí nad 130, které preferují závodníci a experti, se dají obvykle sehnat jen na speciální objednávku v limitovaném množství.

Tabulka tuhosti pánských bot
Schopnost
Flex index
Pocit
Začátečník
60-80
Měkké
Pokročilý
85-100
Středně tuhé
Expert
110-130
Tuhé
Závodník
130+
Velmi tuhé
Tabulka tuhosti dámských bot
Schopnost
Flex index
Pocit
Začátečník
50-60
Měkké
Pokročilý
65-80
Středně tuhé
Expert
85-100
Tuhé
Závodník
110+
Velmi tuhé

Terén, rychlost a typ sněhu hrají roli při volbě té správné tuhosti. Profesionální Freeride zda big-mountain jezdci často volí poněkud měkčí boty jako top závodníci Světového poháru, parkoví jezdci si vybírají ještě měkčí. Proměnlivý sníh a strmý terén často vyžadují pohyblivější manžetu, zatímco tvrdý a rovnoměrně hladký povrch (např. Závodní trať) a techniky, které vyvíjejí tlak na špičku, vyžadují pevnější a tužší boty. Osobní preference a fyzická zdatnost jsou také důležité. Sportovně laděnému začátečníkovi se může jezdit lépe ve středně tuhých až tuhých lyžařských, zatímco zkušení lyžaři mohou sáhnout po měkčích modelech. Vaše výška a váha jsou také důležité faktory při výběru toho správného flexu. Pro někoho, kdo je nízký a lehký, bude obtížné ohnout velmi tuhé boty. Na druhé straně někdo, kdo je vyšší, vyžaduje tužší boty, i když je pouze začátečník.

Odpovídající manžeta k velikosti a tvaru Vašeho lýtka je důležitou částí Vašich lyžařských bot. Tvaru a výšce skořápky i manžety by měli věnovat zvýšenou pozornost hlavně ženy (jejichž kotník je většinou nižší než mužský), případně ti, kteří mají vysoké a široké nárty. Většina lyžáků má nastavitelnou horní přezku, kterou je možné posunout do několika různých poloh. Oceníte to hlavně tehdy, když máte přezky zataženo velmi napevno. Mnoho výrobců v současnosti nabízí speciální dámské lyžařky, které jsou navrženy tak, aby je neměli problém obout ženy s nízkým a dlouhým kotníkem. Rovněž mnoho výrobců nabízí nastavitelnou manžetu, která Vám poskytne více fit nastavení.

Lyžařské boty nabízejí řadu funkcí pro zvýšení výkonu, pohodlí a snadnost použití. Mnohé z nich jsou zaměřeny na přizpůsobení a funkce boty, ale liší se od modelu k modelu.

Vložky

jsou to vyjímatelné, měkké vnitřní boty, které chrání a izolují nohu od tvrdého vnějšího skeletu. Všechny vložky se s použitím stlačí a přizpůsobí lyžařova nohám, takže lyžařky, které se zdají v momentě zkoušení těsné, budou volnější po několika dnech lyžování. Některé lyžařky nabízejí plně přizpůsobitelné termo vložky, které mohou být nahřáté ve speciální peci a vytvarované přesně na lyžařova nohu. Tyto vložky si udrží tvar i po vychladnutí.

Power Strap

Jedná se o suchý zip v horní části manžety lyžařské boty (někteří výrobci používají mechanické přezky). Po dotažení suchý zip zvyšuje přenos energie a kontrolu a působí jako přídavná přezka s velkým rozsahem nastavitelnosti. Těsnost power strapu je věc osobní preference, takže se není třeba bát experimentovat.

Mikro-nastavitelné pracky

mikro nastavení skutečně zkracuje nebo prodlužuje přezky a umožní Vám doladit napnutí a správný fit. Otáčením ve směru hodinových ručiček zkracujete spony a fit lyžařky zátahem, otáčením proti směru hodinových ručiček prodlužujete přezku a děláte tím fit lyžařky volnějším.

Nastavení manžety

mnoho bot nabízí lyžařům možnost nastavení horního úhlu manžety tak, aby odpovídala úhlu nohy. Toto nastavení může být důležité, pokud Vaše přirozené nastavení způsobí, že zatížení vnější nebo vnitřní hrany bude neúměrné. Nastavení manžety se obvykle provádí úpravou nýtů pomocí imbusového klíče.

Zadní spojler

odnímatelný klín v zadní části boty mezi skeletem a vložkou, umístěný v oblasti za lýtkem. Zvyšuje přední sklon o několik stupňů a vyplňuje místo v horní části manžety kvůli zmenšení mezery mezi Vaší nohou a skeletem. To může být důležité zejména pro lyžaře s tenkými nohami, případně pro ty, co upřednostňují větší sklon. Spoilery mohou být připojeny k manžetě pomocí šroubů nebo jednoduše k zadní části vložky pomocí suchého zipu.

Výměnné podrážky

některé boty nabízejí možnost výměny podrážky, obvykle z alpského lyžování na skialpovou podrážku nebo naopak. Změna podrážky může limitovat výběr vázání, takže třeba ověřit jejich vzájemnou kompatibilitu.

Ski / Walk prepínač

mnoho lyžařských bot má možnost přepnutí z pevného režimu jízdy do režimu chůze. Přepnutí malým tlačítkem upraví náklon manžety a umožní Vám tak větší rozsah pohybu při chůzi .Tato funkce je nejvíce využívaná při skialpových botách.

Canting

umožňuje v malém rozsahu naklonit manžetu při spodku skeletu tak, aby do určité míry respektoval přirozené postavení nohou. Správné nastavení canting vyžaduje přesné posouzení postoje a specializované nářadí. Canting známe jednoduchý nebo dvojitý.

© 2023 - Všechna práva vyhrazena
giftcross