Potřebujete pomoc?
+420 252 252 781

(Po-Pá: 9:00 - 15:00)

Lyže

Pravdou je, že neexistuje žádná magická formulka k určení ideální velikosti lyží. Faktory jako výška a váha jsou důležité, ale existují i jiné věci ke zvážení. Lyžařská kategorie, úroveň lyžaře, typ sněhu, terén a osobní preference jsou pouze jedny z mnoha věcí, které je třeba brát v úvahu. Obecným pravidlem je vybírat délku lyží, která je někde mezi bradou a horní částí hlavy. Pokročilí a zkušení lyžaři si mohou vybrat lyže, které jsou o něco delší než výška postavy.

Mnoho současných lyží lze bez problémů zařadit do více kategorií, ale nejznámější a nejvíce používané jsou:

Slalomové univerzální lyže - Allround

Slalomové univerzální lyže Allround a tudíž nejpoužívanější a nejprodávanější lyže určené na střední oblouk. Lyže jsou určeny na upravené sjezdovky pro začátečníky, středně pokročilé, ale i zkušené lyžaře, s rádiusem od 12 do 17 metrů. Jsou určeny nejširší lyžařské veřejnosti, se širokou škálou použitelnosti. Mají vyrovnané vlastnosti a jízdní výkony - oblouky se jednoduše zahajují, dobře vedou a výborně drží stopu. V rámci této kategorie najdete lyže, vhodné pro začátečníky, ale i drahé modely, určené pokročilým lyžařům a expertem. Tyto lyže jsou dobře ovladatelné v nízkých i ve vysokých rychlostech. Jsou to lyže na celodenní používání, aniž vás bolely nohy.

Dámské lyže - Allround

Dámské lyže určené speciálně pro ženy jsou obvykle lehčí, měkčí a kratší. Ženy mají většinou níže položené těžiště a jsou lehčí než muži stejné výšky, proto vyvíjejí na lyže menší sílu. To je dosaženo tenčími, jemnějšími jádry, za použití menší vrstvy laminace v konstrukci. Pozice vázání bývá často centimetr nebo i více posunuta dopředu, pro dosažení potřebného výkonu.

Slalomové a obrakové lyže - RACE

Lyže určené pro velmi tvrdé až zledovatělé, uměle preparované závodní tratě točivých alpských disciplín, jako je slalom nebo obří slalom (obrak). Lyže určené na slalom (SL) mají maximální schopnost zahájení a vedení dynamického krátkého a středního oblouku na tvrdém povrchu, zatímco lyže na obří slalom (GS nebo RS) mají velmi dobrou stabilitu při vysokých rychlostech a tah v oblouku je u nich důležitější než lehkost jeho zahájení. Tyto lyže jsou vhodné pro experty a sportovně orientované lyžaře s dobrou technikou a výbornou fyzickou kondicí.

Freestylové lyže

Freestylové lyže jsou určeny všem, kteří tráví hodně času ve snowparcích. Pokud máte rádi všechny druhy skoků, zábradlí, U-rampu, určitě se poohlédněte po lyžích z této kategorie. Tradičně mají užší střed, jsou měkčí a často využívají profil full camber a různé vzory profilu rocker. Nejčastěji mají twin-tip tvar, silnější a odolnější hrany, extrudovanou skluznici a využívají technologii Butter Zone, díky čemuž jsou velmi ohebné.

Freeridové lyže

Lyže určené pro hluboký měkký sníh a neupravené svahy. Jsou výrazně širší než lyže v základních kategoriích, ale mají zřetelné vykrojení. Velmi široké lyže s malým vykrojením, určené pro vysokohorské pláně s hlubokým, nedotčeným sněhem.

Slalomové univerzální lyže (Allround) + dámské lyže

Při volbě správné délky all-mountainových (univerzálních) lyží doporučujeme zvolit lyže, které jsou o 5 až 15 centimetrů kratší než je výška vaší postavy. To znamená, pokud je například výška vaší postavy 180 cm, doporučujeme zvolit délku lyží od 165 cm až do 175 cm.

Slalomové lyže

U slalomových lyží vám doporučujeme zvolit délku lyží, které jsou o 10 až 20 centimetrů kratší než je výška vaší postavy. Pokud je tedy výška vaší postavy 180 cm, doporučujeme vám zvolit délku lyží v rozmezí 160 cm až do 170 cm. Při výběru těchto lyží dbejte na fakt, že jde o tvrdé lyže, které zvládne jen zdatný lyžař !

Obrakové lyže (na obří slalom)

Při volbě správné délky lyží určených na obří slalom, tzv. "obřaček" doporučujeme zvolit délku, která odpovídá výšce vaší postavy, případně je o 5 cm kratší. To znamená, pokud je například výška vaší postavy 180 cm, doporučujeme vám zvolit délku lyží od 175 cm až do 180 cm. Při výběru těchto lyží dbejte na fakt, že jde o tvrdé lyže, které zvládne jen zdatný lyžař !

Freestylové lyže (na skoky do parku nebo na U-rampu)

U freestylových lyží vám doporučujeme zvolit délku lyží, které jsou o 5 až 20 centimetrů kratší jako je výška vaší postavy. Pokud je tedy výška vaší postavy 180 cm, doporučujeme vám zvolit délku lyží v rozmezí 160 cm až do 175 cm.

Freeridové lyže (hluboký sníh nebo čerstvě napadaný sníh)

Při volbě správné délky lyží určených pro jízdu ve volném terénu doporučujeme zvolit délku, která přibližně stejná jako je vaše výška. To znamená, pokud je například výška vaší postavy 180 cm, doporučujeme vám zvolit délku lyží od 175 cm až do 185 cm.

Typ lyží

Univerzální lyže - Allround

Slalomové lyže

Obrakové lyže

Freestylové lyže

Freeridové lyže

Doporučená délka k výšce postavy

- 15 cm až - 5 cm

- 20 cm až - 10 cm

do úrovně výšky postavy případně -5 cm

do úrovně výšky postavy případně -10 cm max.

- 5 cm až + 5 cm

Důvody, proč zvolit kratší lyže, blíže k hrudníku:

  • Jste začátečník nebo opatrný lyžař
  • Vaše hmotnost je vzhledem k Vaší výšce nižší
  • Máte rádi krátké, rychlé oblouky a málokdy lyžujete rychle

Důvody, proč vybrat déle lyže, blíže k horní části hlavy:

  • Lyžujete rychle a agresivně
  • Vaše hmotnost je vzhledem k Vaší výšce větší
  • Plánujete jezdit i v neupraveném terénu
  • Plánujete jezdit na twin-tip lyžích

Máme tři úrovně lyžařů:

Začátečník / Mírně pokročilý

Je lyžař, který s lyžováním začíná, nebo pracuje na zlepšení své lyžařské techniky. Typické pro začátečníky je: měkčí tvrdost lyží, kompozitní, pěnové nebo měkčí dřevěné jádro. Hlavní myšlenkou je vybrat si lyže, které jsou točivé, snadno se ovládají a odpouští chyby.

Mírně pokročilý / pokročilý

Většina lyžařů spadá právě do této kategorie. Pokročilí lyžaři rádi jezdí rychleji a jistěji na upravených sjezdovkách, nebo i mimo ně. Lyže v této kategorii jsou obvykle o něco tvrdší než lyže pro začátečníky. Mají pevné dřevěné nebo kompozitové jádro, případně karbonovou, titanovou nebo graphenovú výztuhu, což v konečném důsledku výrazně zlepšuje vlastnosti sjezdových lyží.

Pokročilý / expert

Bez ohledu na to, jaký terén si vybere, lyžaři v této kategorii jezdí velmi sportovně až agresivně a mají množstvo zkušeností. Takoví lyžaři si vybírají lyže na kterých často najdete výztuhy titanu, karbonu nebo jiných materiálů. Lyže tak poskytují lepší výkon ve vyšších rychlostech a v náročných podmínkách. Lyže jsou obecně tvrdší (podélně i torzně) jako lyže určené mírně pokročilým lyžařům.

Máme na výběr tři druhy sjezdovek, upravené sjezdovky (piste), neupravené sjezdovky (freeride) takzvaný volný terén a nakonec freestyle park (U-rampa, triky a skoky)

Upravené sjezdovky

Upravené sjezdovky všichni lyžaři velmi dobře známe. Jsou to naše oblíbené vyratrakované svahy našeho krásného Česka. Jak jste se mohli někteří přesvědčit na vlastní kůži, nejlépe chodit na svah hned z rána, kdy je sjezdovka úplně rovná, čili upravena. Na upravené sjezdovky a celodenní lyžování vybíráme typ sjezdových lyží Allround univerzální slalomové lyže. Velmi zdatní lyžaři a sportovci samozřejmě sahají i po ostřejších a tvrdších slalomových nebo obrakových lyžích, avšak musíme si uvědomit, že na takových lyžích už celodenní lyžovačka nepřichází v úvahu z hlediska tvrdosti lyží.

Neupravené sjezdovky

Prakticky je to každý kopec, nebo svah mimo upravených sjezdovek. Nadšenci freeridového lyžování jen čekají na příval nového čerstvého sněhu na kopcích, aby se mohli dokonale vyřádit J. Zde vybíráme typ sjezdových lyži - Freeride. Jsou to široké tvrdé a dlouhé lyže, které vás "drží a výborně plavou" v hlubokém sněhu.

Freestyle park

Freestyle park se nachází na upravených sjezdovkách. Je většinou oddělen od klasických lyžařů, protože nikdo nechce, aby se nějakému Freestylerovi, který akorát dělá nějaký trik nebo skok, připletl do cesty nějaký rekreační lyžař J. Zde vybíráme typ lyží Freestyle. Jsou to měkčí lyže, které výborně absorbují dopady. Mají zesílené hrany, aby vydržely množství triků na kovových překážkách, které se nacházejí ve freestyle parcích.

Camber

Camber je tradiční profil pro lyže a snowboardy. Ve střední části je lyže nebo snowboard zakřivený mírně nahoru, s kontaktními místy v částech, kde se nezatížená lyže nebo snowboard dotýkají sněhu. Camber vyžaduje přesnější zahájení oblouku a nabízí vynikající přesnost se spoustou síly pro upravený terén a tvrdší sníh. Váha jezdce klade koncentrovaný tlak na hranu od špičky po patu, což vede k lepší odezvě pokud lepší přilnavosti hran.

Rocker

Rocker (také nazývaný reverzní camber) je profil, který je přesně takový, jak zní - camber obrácený vzhůru nohama. Všechny lyže a snowboardy s libovolným profilem dosáhnou při zahranení a zatížení v oblouku reverzní camber. Lyže s tímto profilem vytvářejí více tlaku na sníh ve špičce a patě, protože se musí dále ohýbat k dosažení tohoto prohnutí. Termín "rocker" je převzat z vodních sportů, kde je zcela běžný. Lyže s tímto profilem se výborně ovládají v hlubokém sněhu a nabízejí jednodušší zahájení oblouku s menším rizikem "chycení" hrany. Lyže s tímto profilem jsou často širší a určené především pro jízdu v prašanu.

Rocker / camber

Tento profil spojuje tradiční camber pod nohama s protáhlou špičkou, vypůjčení od lyží s "rockerem". Přední kontaktní místo je umístěno dále od špičky, zatímco zadní kontaktní místo zůstává blízko k patě. Zvednutá špička umožňuje lepší manévrovatelnost v hlubokém sněhu, zatímco prohnutá zadní část lépe přenáší energii a zachovává výbornou přilnavost hran. Tento profil využívá stále více Allroundových a All mountainových lyží.

Rocker / Camber / rocker

Lyže s takovým profilem kombinují hravost "rockerových" lyží s přidanou přilnavostí hran, půjčenými od "camberových" modelů. Kontaktní místa na lyžích jsou umístěny blíže ke středu lyže, ale stále ne uprostřed.

© 2023 - Všechna práva vyhrazena
giftcross